آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه، فرهنگی

۰٪ تخفیف
تصویر
 • 0 / 10
۰٪ تخفیف
تصویر
 • 0 / 10
۰٪ تخفیف
تصویر
 • 0 / 10

مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان

 • خیابان شهیدان فاطمی (دورشهر) کوچه 27– بعد از تقاطع دوم
 • 02537731247

آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه، فرهنگی

شرایط تحصیل در حوزه علمیه تهران چیست؟

آموزشگاه های قرآن و حوزه های علمیه در سال 1200 هجری شمسی که آقا محمدخان قاجار تهران را به پایتختی ایران انتخاب کرد، شکل گرفتند و به سرعت رشد کردند. جمعیت طلاب در دوره های بعد از آن نیز بسیار افزایش داشت، به طوری که طلاب مشروطه خواه حوزوی در دوره مظفرالدین شاه بیش از هزار نفر بودند.

شرایط تحصیل در حوزه علمیه تهران چیست؟ متقاضیان ورودی به آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه خوب در تهران پس از بررسی حوزه علمیه دانشگاهی تهران و ثبت نام در آن باید 45 روز دوره اختبار را بگذرانند. در این نوع آموزشگاه ها طلاب باید علاوه بر تحصیل دروس پایه اول حوزه، پنج جز قرآن را در سال اول حفظ کرده و ادامه آن را در سال دوم به همراه بعضی دروس دیگر حفظ کنند. طلاب می توانند با شرکت در آزمون سنجش، به دریافت مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث موفق شوند.

شاید شما هم برای شرکت در این آموزشگاه ها از خود بپرسید که آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه در تهران کجاست؟ برای بررسی نزدیکترین آدرس آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه تهران نسبت به موقعیت جغرافیای خود لازم است از مسیریابی مناسب استفاده کنید که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

دوره های تحصیلی در آموزشگاه قرآن و حوزه علمیه

طبق شرایط تحصیل در حوزه علمیه تهران طلاب با انتخاب آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه نزدیک به محل خود بعد از پذیرفته شدن در آن، دوره مقدماتی و سطح یک را می گذرانند که مدت زمان آن معمولا شش سال است. طلاب با علومی از جمله ادبیات عرب، منطق، قرآن، عقاید، فقه و اصول آشنا خواهند شد که در پایان این دوره امکان پوشیدن لباس روحانیت را نیز خواهند داشت.

در معتبرترین آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه تهران دوره دوم یا سطح دو، سه سال طول می کشد و دروسی از جمله فقه استدلالی، اصول عقاید، فلسفه، تفسیر و سایر علوم به طلاب ارائه خواهد شد. در این سطح انتخاب درس و استاد آزاد است.

در ادامه این دوره، بعد از یکسال دروس از فقه و اصول خارج می شوند و به کارگاه اجتهاد و نظریه تبدیل می شوند که اساتید آن مراجع و مجتهدین بزرگ هستند. علاوه بر آن طلاب دو سال پایان نامه را به عنوان سطح سه باید بگذرانند. برای رسیدن به سطح چهار که معادل مدرک دکتری است، طلاب باید شش سال سابقه درس خارج کسب کنند و رساله ای برای پایان نامه ارائه دهند.

در اکثر حوزه های علمیه تفکیک جنسیتی انجام می شود. به عنوان مثال حوزه های علمی برای برادران در مناطق مختلف تهران در نظر گرفته شده است، علاوه بر آن حوزه علمیه خواهران در شرق تهران و سایر مناطق دیگر نیز موجود است.

مدرک تحصیلی

بعد از بررسی شرایط تحصیل در حوزه علمیه تهران طلاب مراحل مختلفی که در دروس حوزوی طی می کنند و در نهایت مدرکی به آن ها ارائه می شود. ممکن است با مدرک تحصیلی دانشگاه ها متفاوت باشد، اما از همه جهات با آن ها برابر است.

حوزه علمیه تهران ثبت نام هایی انجام می دهد که مدارک ارائه شده طبق استناد مصوبات شورای عالی انقلاب به شرح زیر هستند:

 • سطح یک که شش سال زمان برای گذراندن آن لازم است، معادل مدرک فوق دیپلم خواهد بود.
 • سطح دو که سه سال زمان برای تحصیل نیاز دارد و معادل مدرک لیسانس است.
 • سطح سه به مدت یکسال زمان نیاز دارد، به علاوه انجام پایان نامه که معادل مدرک فوق لیسانس است.
 • برای گذراندن سطح چهار به شش سال زمان نیاز است. علاوه بر آن باید رساله ای به عنوان پایان نامه توسط طلاب ارائه شود که این مدرک معادل دکتری است.
 • اجتهاد مدرکی است که سال معینی نداشته و در بین مدارک نیز معادل ندارد.

رشته های تحصیلی

درحال حاضر با توجه به شرایط تحصیل در حوزه علمیه تهران امکان انتخاب رشته های تخصصی متعددی وجود دارد که طلاب بعد از تمام کردن دوره سطح یک می توانند یکی از آن ها را انتخاب کنند. گاهی در برخی حوزه ها مانند حوزه علمیه شبانه تهران فرد می تواند با خواندن دو رشته در کنار هم ادامه تحصیل دهد. رشته های تحصیلی موجود در حوزه های علمیه به شرح زیر هستند:

کلام و فلسفه اسلامی زیر نظر حضرت آیت الله العظمی سبحانی، تفسیر زیر نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، تبلیغ، تاریخ، قضا، حدیث، نهج البلاغه و ...

ورود به حوزه علمیه در تهران

با توجه به شرایط تحصیل در حوزه علمیه تهران برای ثبت نام و ورود به معتبرترین آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه تهران مراحلی طی می شود که به شرح زیر هستند:

 • ثبت نام: در این مرحله می توان فرم پذیرش و دفترچه راهنما را از پست یا حوزه های علمیه سراسر کشور تهیه کرد.
 • شرکت در امتحان ورودی: طبق تاریخی که در دفترچه ذکر می شود، کنکوری جهت شرکت در حوزه برگزار می شود.
 • مصاحبه: افرادی که در امتحان ذکر شده قبول شوند، به مرحله مصاحبه می رسند.
 • تحقیقات: در مورد افراد مورد پذیرش توسط مرکز مدیریت تحقیقاتی انجام می شود.
 • معرفی به مدارس علمیه: جهت آغاز به تحصیل، طلاب به حوزه های علمیه معرفی می شوند. به عنوان مثال طلاب به آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه بدون محدودیت سنی در تهران معرفی می شوند.
 • امتحان تثبیتی: بعد از سه ماه از شروع تحصیل در حوزه، امتحانی به عنوان تثبیتی از طلاب گرفته می شود که طبق آن طلاب رسمی خواهند شد و از خدمات حوزه بهره مند می شوند.

کلام آخر

حوزه های علمیه محلی برای پرورش سربازان امام زمان (عج) محسوب می شوند. طبق شرایط تحصیل در حوزه علمیه تهران که در این مقاله بیان شد، علاوه بر علاقه به تحصیل در این مکان، لازم است برای جستجوی آموزشگاه قرآن، حوزه علمیه لاکچری در تهران از مسیریابی مناسب استفاده کرد.

مسیریاب وی علاوه بر امکان دسترسی به نزدیک ترین آموزشگاه قرآن و حوزه های علمیه به افراد امکان دسترسی سریع با مدت زمان تعیین شده را می دهد. پس با خیال راحت می توانید به جستجویی امن برای رسیدن به مکان های مورد نظر خود از طریق مکان یاب WAY بپردازید.