ظروف پلاستیک، یکبار مصرف

ظروف پلاستیک، یکبار مصرف

خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف

این مقاله قصد دارد راجع به خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف، مطالبی را به افراد علاقه‌مند ارائه کند. هنگام خرید این ظروف ممکن است سوالاتی هم برایتان ایجاد شود، مانند:

 • مرکز فروش عمده ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در کجا قرار گرفته است؟
 • خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف بسته‌بندی چگونه ممکن است؟
 • قیمت ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در تهران و سایر شهرها چه قدر است؟
 • فروشگاه ظروف پلاستیکی یک بار مصرف نزدیک در کجا قرار دارد؟
 • قیمت دستگاه تزریق پلاستیک ظروف یک بار مصرف چه قدر است؟
 • خرید دستگاه تزریق پلاستیک ظروف یک بار مصرف از کجا ممکن است؟
 • بهترین مغازه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی درب دار محله من در کجا قرار گرفته است؟
 • فروشگاه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی شفاف را در کجا می‌توان یافت؟
 • بهترین فروشگاه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی شفاف در غرب تهران در چه موقعیتی قرار گرفته است؟
 • بهترین فروشگاه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی در شرق تهران در کجا قرار دارد؟
 • بهترین فروشگاه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی در جنوب تهران در چه محلی قرار گرفته است؟
 • بهترین فروشگاه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی در شمال تهران در چه موقعیتی قرار گرفته است؟
 • مضرات ظروف پلاستیکی یک بار مصرف چیست؟
 • بهترین ظروف یک بار مصرف پلاستیکی تهران را در کجا می توان پیدا کرد؟
 • بهترین مرکز فروش پلاستیک و ظروف یک بار مصرف در کجا قرار گرفته است؟
 • ظروف یک بار مصرف پلاستیک گیاهی چه ویژگی‌هایی دارند؟
 • بهترین مرکز فروش پلاستیک و یک بار مصرف در کجا قرار گرفته است؟

در ادامه مقاله، تلاش این بوده است که این دسته از ظروف به طور جامع و علمی مورد بحث و بررسی قرار گیرند و ویژگی‌ها و مواد سازنده آنها مطرح شوند. به این ترتیب افراد علاقه‌مند می‌توانند به انتخاب بهترین ظروف پلاستیکی یک بار مصرف متناسب با نیاز و سلیقه خود بپردازند. در ادامه به انواع این ظروف اشاره خواهد شد و مزایا و معایب آنها را بررسی می‌کنیم.

خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف و انواع آنها

ظروف یک بار مصرف، گونه‌های متفاوتی دارند. علت تفاوت آنها، استفاده از مواد گوناگون در ساختشان است. پیش از این که به معرفی انواع ظروف یک بار مصرف پرداخته شود، باید با انواع پلیمرهای مصنوعی که در تهیه این ظروف استفاده می‌شوند، آشنایی پیدا کرد.

انواع پلیمرهای مصنوعی عبارت است از:

 • پلی استایرن
 • پلی اتیلن ترفتالات
 • پلی اتیلن
 • پلی پروپلین
 • پلی کربنات
 • پلی وینیل کلراید
 • پلی آمین

هنگام استفاده از ظرف‌های یک بار مصرف، در قسمت تحتانی آنها، امکان مشاهده کلمات اختصاری پلیمر مصنوعی استفاده شده در آن وجود دارد.

انواع پلیمرهای مصنوعی

هنگام خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف به پلیمرهای به کار رفته در آنها هم دقت کنید.

 • پلی استایرن

شفاف بودن، شکننده بودن و تولید دود هنگام قرار گرفتن در مجاورت شعله را می‌توان از ویژگی‌های این پلیمر مصنوعی دانست. استفاده از این مواد برای تولید شانه تخم مرغ، کاور سی دی و بهترین ظروف پلاستیک یک بار مصرف انجام می‌شود. در صورت قرارگیری این مواد در مجاورت غذای بسیار داغ، مواد سمی ایجاد می‌شود که با ورود آنها به غذا، بدن دچار ضرر و زیان خواهد شد.

 • پلی اتیلن ترفتالات

بیشترین کاربرد این مدل از پلیمر در ساخت آب معدنی و ظرف سس‌ها است.

 • پلی اتیلن

این نوع از پلیمر، شفاف بوده و رنگ آن سفید است. شکننده نیست. کاربرد آن برای بسته‌بندی و نگهداری سرکه، لبنیات و روغن مناسب است. این مواد مناسب برای ساخت ظروفی است که باید بدون تغییر شکل، تحمل دمای بالایی را داشته باشند.

 • پلی پروپلین

محصولات یک بار مصرف ساخته شده از این مواد، نسبت به محصولات دیگر محبوبیت بیشتری دارند. علت این است که این مواد در ترکیب اصلی خود، ماده استایرن ندارند و در نتیجه از مواد سمی عاری هستند. به همین علت، مجاورت با گرما یا ترکیب با مایعات داغ سبب نخواهد شد که موادی از آن آزاد شود که برای سلامتی انسان مضر باشد.

ظروف ساخته شده از جنس پلی پروپلین، رنگ تقریبا شیشه‌ای دارند و نیمه شفاف هستند. همچنین قابلیت این را دارند که با رنگ ترکیب شوند. این ظروف، استحکام خوبی دارند و هنگام مچاله شدن بدون این که ترکی روی سطح داشته باشند، به حالت قبلی بر می‌گردند.

ظرف ماست، نی‌های نوشیدنی، بطری سس گوجه فرنگی، بطری شربت‌های دارویی، درب پلاستیکی بطری‌ها و بطری‌هایی که دارای محلول غلیظ هستند را می‌توان موارد مصرف آن دانست.

 • پلی وینیل کلراید

این مواد پلیمری را می‌توان پلاستیک سخت و محکمی دانست که نرم و منعطف شدن را ممکن می‌سازند؛ این امکان به وسیله مواد نرم‌کننده به دست می‌آید. بسته‌بندی مواد غذایی مانند ماهی، مرغ، گوشت، بطری‌های شیشه پاک‌کن و شامپو، بسته‌بندی داروها (کپسول)، شیشه‌های شیرخوری کودکان، باتری‌سازی و همچنین ساختمان‌سازی را می‌توان در دسته کاربردهای آنها دانست.

 • ظروف یک بار مصرف پلاستیکی و خرید آنها

ظروفی از جنس پلاستیک را می‌توان یکی از انواع ظروف یک بار مصرف دانست. موادی به نام پلیمر، پلاستیک را می‌سازد. کاربردهای متعددی در صنعت برای پلیمر می‌توان نام برد که روانه شدن محصولاتی گوناگون به بازار به وسیله آن انجام می‌شود و مهم‌ترین آنها ظروف یک بار مصرف پلاستیکی است.

این مواد و خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف را می‌توان تا حدی برای سلامتی انسان مضر دانست؛ به همین علت است که کارخانه‌های مشغول به تولید این گونه ظروف باید پروانه ساخت داشته باشند.

 • ظروف یک بار مصرف الیاف طبیعی

ظروف یک بار مصرف الیاف طبیعی، یکی دیگر از انواع ظروف یک بار مصرف است. ظروف نشاسته‌ای، ظروف سلولزی یا ظروف گیاهی نام‌های دیگری هستند که به این دسته از ظروف می‌دهند. ساخت این دسته از ظروف از مواد گیاهی مثل نشاسته ذرت، سیب زمینی و گندم انجام می‌گیرد که دارای این خاصیت نیز هستند که تجزیه شوند و طی چند ماه به چرخه طبیعت بازگردند.

در نتیجه می‌توان گفت که این دسته از ظروف، ضرری برای سلامتی انسان ندارند؛ علاوه بر این موجب آسیب به محیط زیست هم نمی‌شوند. این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که این دسته از ظروف، از نوع یک بار مصرف پلاستیکی، کمی گران‌تر هستند.

 • ظروف یک بار مصرف کاغذی

تصور عموم این است که ظروف یک بار مصرف کاغذی را باید همان ظروف یک بار مصرف گیاهی دانست؛ اما این تصور اشتباه است. ظروف یک بار مصرف کاغذی مناسب برای سلامتی بدن نیستند؛ زیرا پلیمری در داخل ساختار آن موجود است که امکان ترکیب شدن با مواد غذایی داخل آن وجود دارد. این مواد برای سلامتی انسان مناسب نیستند و می‌توانند موجب آسیب‌دیدگی سلامت افراد شوند.

با این وجود تا حدودی می‌توان این ظروف کاغذی را جایگزین ظروف یک بار مصرف پلاستیکی کرد؛ البته در صورتی که به همه موارد استاندارد در تولید آن توجه شده باشد. این نکته نیز باید قابل توجه قرار گیرد که 2 درصد از بازار مصرف ظروف یک بار مصرف، متعلق به این دسته از ظروف است و قیمت آن نیز نسبت به ظروف یک بار مصرف پلاستیکی، دو تا سه برابر است.

توانایی زیاد نگهداری دما و تجزیه‌پذیری در عین شیک و بهداشتی بودن را می‌توان از جمله خصوصیات این ظروف دانست. همچنین تولید این ظروف نیازمند مصرف انرژی کمتری نسبت به تولید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف است.

 •  ظروف یک بار مصرف پلی استایرن

در بحث خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف، نام دیگر ظروف پلی استایرن، ظروف فومی است. البته این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که برخی از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در این دسته قرار می‌گیرند. رنگ این ظروف سفید است و مفید برای مصارف مواد غذایی سرد و گرمی است که دمایی حدود 65 درجه سانتی‌گراد دارند.

این ظروف از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی نسبت به ظروف کاغذی یک بار مصرف بهتر هستند و در واقع اولویت دارند. اما همچنان خطری ندارند. در صورت قرارگیری این ظروف در مجاورت دمای 160 درجه سانتی‌گراد، گاز هگزان تولید خواهد شد که در صورت منتقل شدن به بدن، سردرد ایجاد خواهد کرد. در نتیجه برای غذاهایی که سرو آنها در درجه دمای بالا انجام می‌شود، نباید این ظروف را مورد استفاده قرار داد.

 • ظروف یک بار مصرف آلومینیومی

ظروف یک بار مصرف آلومینیومی، یکی دیگر از انواع ظروف یک بار مصرف است. آلومینیوم یکی از مواد طبیعی است که در کره زمین وجود دارد. با توجه به این که مخلوط شدن عناصر آلومینیوم با مواد غذایی می‌تواند موجب مسمومیت برای بدن انسان شود، می‌توان گفت استفاده از این دسته از ظروف، مناسب برای سلامتی انسان نیست. این دسته از ظروف از لحاظ قیمت گران‌تر از ظروف فومی و ظروف پلاستیکی است.

برای ذکر برخی از ویژگی‌های آلومینیوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرم ماندن طولانی غذا
 •  مقاوم در برابر گرما و تغییر حالت ندادن
 • کم حجم بودن
 •  قابل استفاده بودن در داخل فر و ماکروویو (مهم‌ترین ویژگی)

معایب و مزایای خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف

این ظروف سال‌ها است که جایگاه خاصی را بین افراد جهان باز کرده است و محبوبیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا این ظروف سبب شده‌اند که زندگی برای افراد آسان‌تر شود، علاوه بر این موجب صرفه‌جویی در زمان شده است و دیگر نیازی نیست که ظروف در مجالس جمع‌آوری، شست و شو و خشک شوند. علاوه بر مجالس می‌توان استفاده از این ظروف را در سفرها و پیکنیک‌ها مورد توجه قرار داد. با این وجود نباید تنها به فواید آن توجه کرد و ضررها و معایب آنها را نادیده گرفت.

در واقع باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که از سنتز موادی به نام مونومر است که پلاستیک‌ها به وجود می‌آیند. مونومرها موادی سمی هستند که مضرات آن برای سلامتی بدن انسان بسیار زیاد است؛ این در حالی است که پلیمرها خنثی هستند و برای بدن، مشکل اساسی ایجاد نمی‌کنند. نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که ممکن است در تهیه پلیمرها، باقی مانده مقداری از مواد مونومر مشاهده شود.

اگر فرآیند تهیه پلیمرها با اصول و استانداردهای جهانی مطابقت نداشته باشد، می‌تواند با مشکلات جدی برای سلامتی انسان همراه شود. به همین دلیل است که برای استفاده از پلاستیک‌ها جهت تولید ظروف غذایی نیاز است که پروسه حساس و محتاطانه‌ای طی شود. همچنین باید گفت که مجوز بسته‌بندی مواد غذایی به هر نوع پلاستیکی داده نخواهد شد.

این موضوع نیز باید مورد توجه قرار گیرد که کارخانه تولید ظروف یک بار مصرف باید دارای پروانه ساخت باشد.

سخن آخر

این مقاله به موضوع خرید ظروف پلاستیکی یک بار مصرف پرداخته است و مطالبی را در این زمینه به افراد مخاطب خود ارائه داده است.

انواع مختلف ظروف یک بار مصرف توانسته است که به جایگاه مناسبی در بین افراد برسد. این دسته از ظروف وجود پررنگی را در مهمانی‌ها، جشن‌ها و مجالس مختلف (رسمی یا غیر رسمی، اداری و علمی) و همچنین سفرها از خود نشان داده‌اند.

دلایل استقبال افراد از این دسته از ظروف را می‌توان این دلایل دانست: وزن کم، افزایش مصرف غذا در بیرون از منزل، تنوع در شکل و رنگ و اندازه، راحتی در استفاده و عدم نیاز به شستشو، عدم مشکل شکستن ظروف، صرفه جویی در زمان، رعایت و حفظ مسائل بهداشتی.

علاوه بر این افراد شاغل که مشغله‌های مختلفی دارند، می‌توانند با این ظروف، صرفه جویی در زمان را مورد توجه قرار دهند و برای جمع آوری، شست و شو و خشک کردن ظرف‌ها وقت و زمان خود را هدر ندهند.

آدرس سایتی که در ادامه به آن اشاره شده است، مناسب برای افرادی است که مالک یک کسب و کار هستند. چنین افرادی که صاحبان مشاغل نامیده می‌شوند، می‌توانند به این سایت مراجعه کرده و مکان کسب و کار مورد نظر خود را در آن به طور رایگان ثبت کنند. به این ترتیب مکان کسب و کار مورد نظر برای افراد کاربر نشان داده خواهد شد. https://waynavigation.com